Kримске снаге заузеле базу у Севастопољу

5
Базу украјинске морнарице у Севастопољу заузеле су кримске јединице за самоодбрану и истакле руску заставу, јављају агенције. Путин од Уставног суда Русије затражио да верификује припајање Крима. Херман ван Ромпеј отказао посету Москви, а Хилари Клинтон тврди да су и друге земље у опасности од „руске агресије“.
Кримске јединице за самоодбрану заузеле су базу украјинске морнарице у Севастопољу, луци на Црном мору, известила је агенција АП.Фотограф те америчке агенције навео је како је присуствовао догађају кад су чланови јединице за самоодбрану Крима заузели зграду базе украјинске морнарице и на њој истакли руску заставу.
И агенција Ројтерс, позивајући се на изјаве сведока, јавља да је десетак украјинских војника без оружја напустило заузету базу.
„Било их је око 200. Неки од њих су носили маске на лицу. Ненаоружани су и с наше (украјинске) стране није испаљен ниједан метак“, рекао је Агенцији Франс прес (АФП) портпарол украјинске морнарице Сергиј Богданов. Официри у бази су се, према његовим речима, забарикадирали у згради.
Две особе – припадник јединица за самоодбрану и украјински војник, погинули су јуче када су снајперисти отворили ватру са делимично празне зграде у близини украјинског војног истраживачког центра у Симферопољу, јавила је телевизија Раша тудеј. Један снајпериста је, наводно, приведен, а други се налази у бекству.
Кримско Министарство унутрашњих послова саопштило је да је пуцано из зграде у изградњи преко пута војног центра и да су мета биле локалне кримске јединице за самоодбрану и сам војни центар.
У међувремену, руске власти су саопштиле да је председник Владимир Путин од Уставног суда Русије затражио да верификује уставност споразума о припајању Републике Крим и града Севастопоља Руској Федерацији.
Тај захтев је предат јуче, саопштила је данас прес служба Суда руској агенцији Интерфакс, додајући да се тај случај неће разматрати на јавним саслушањима.
Путин и кримски лидери потписали су јуче у руском парламенту споразум којим се полуострво Крим и Севастопољ, град са посебним статусом, примају у састав Руске Федерације, а рок за окончање прелазног периода њихове интеграције је 1. јануар 2015. године.
Тај споразум ће се привремено примењивати почев од датума потписивања, а на снагу ће званично ступити кад буде ратификован у парламентима Крима и Русије, навео је Глас Русије.
Путин је, уз звуке руске националне химне, документ о прихватању Крима и Севастопоља у састав Русије потписао са председником кримског парламента Владимиром Константиновим, кримским премијером Сергејем Аксеновим, као и са градоначелником Севастопоља Алексејем Чалијем, пренео је Итар-Тас.
У тексту споразума се наводи да се Крим сматра примљеним у састав Руске Федерације. Потписивањем споразума, Руска Федерација данас успоставља две нове чланице – Републику Крим и град са федералним статусом Севастопољ, преносе руске агенције.
Претходно су грађани Крима на референдуму у недељу огромном већином гласова подржали припајање Русији. Украјина и Запад сматрају тај референдум нелегитимним.
Москва: ЕУ саботира разговоре о Украјини
Руско Министарство спољних послова критиковало је одлуку председника Европског савета Хермана ван Ромпеја да откаже посету Москви, назвавши тај потез „одбијањем да се чује истина“.
Ван Ромпеј је данас требало да се састане са руским званичницима, међу којима је, према неким информацијама, требало да буде и руски председник Владимир Путин, али је посета отказана, пренела је агенција АП.
Руско Министарство је у саопштењу изнело тврдњу да ван Ромпеју „његови сопствени људи нису допустили да дође у Русију“. Министарство је навело и да је званични Кремљ одмах одговорио на Ромпејев захтев да посети Москву, али је та посета отказана у последњи час јер Европа „није желела да чује истину“.
Разговори је требало да буду одржани уочи дводневног самита лидера Европске уније (ЕУ) у Бриселу у четвртак и петак, када ће, како се очекује, они поновити одбијање ЕУ да призна руску анексију Крима.
Хилари Клинтон: И друге земље у опасности
Земље које граниче са Русијом би такође могле да се суоче са агресијом уколико председнику Владимиру Путину буде дозвољено да се некажњено извуче из ситуације око Крима, изјавила је бивши амерички државни секретар Хилари Клинтон.
Клинтонова, потенцијални кандидат на председничким изборима у САД 2016. године, назвала је припајање Крима Русији нелегалним и кршењем међународног права, пренела је агенција АП.
„Уколико му се дозволи да се извуче из казне, мислим да би још неке земље могле или директно да се суоче са агресијом Русије или да буду претворене у вазале, уместо суверених демократија“, навела је Хилари Клинтон.
Поред заговарања примене санкција против Русије, она се заложила и за повећање финансијске и техничке подршке демократској влади у Кијеву.
Бивша шефица америчке дипломатије је додала и да би Европа требало да потражи друге изворе енергената, како више не би зависила од руске нафте и гаса.
„Не треба да звецкамо сабљама, то ничему не служи. Али људи треба да се заштите од могућег застрашивања у будућности. То би могло да траје годину, две, али мора да буде споро и стабилно. Онда ће људи поново видети да имају избора“, истакла је Клинтонова.

Nešvil media-Impresum

Nešvil media-proizvodnja medijskih sadržaja

Gl.i odg.urednik:Nebojša Ković

Medij je upisan u Registru medija pod brojem

IN001155  MB:66389197 PIB:112840482

TR:200-3442650101882-03

Adresa: Mike Vitomirovića br.145D, 15350 Bogatić

Telefon: 065/902-92-00

E-mail: [email protected]

Web: www.nesvil.com