Srbija je prvak sveta u fudbalu!

Srbija-Brazil3
Omladinci Srbije su na krovu sveta! Reprezentacija Srbije osvojila je 1. mesto na Svetskom prvenstvu za fudbalere do 20 godina pošto je u Oklendu savladala Brazil posle produžetaka sa 2:1. Do najvećeg uspeha u istoriji srpskog fudbala mladu reprezentaciju golovima su doveli Staniša Mandić u 70. i Nemanja Maksimović u 118. minutu. Mali je osvojio 3. mesto pošto je savladao Senegal sa 3:1. Reprizu meča možete pogledati u 21 čas na Prvom programu.
Posle uvodnog ispitivanja snaga, fudbaleri Brazila su preuzeli inicijativu, imali su više loptu u svom posedu i bili su opasniji rival na terenu. U prvih 25 minuta meča Brazil je stvorio tri dobre prilike, ali se u tim momentima istakao kapiten Srbije, golman Predrag Rajković.
Brazil je prvi put zapretio u 10. minutu. Posle slobodnog udarca sa desne strane loptu iz šesnaesterca Srbije izbacio je Miloš Veljković, ona pala pravo na nogu Žeanu Karlosu, koji je šutirao iz prve sa ivice kaznenog prostora, ali je Rajković odlično intervenisao.
Samo desetak minuta kasnije Gabarijel Žesus je prošao po desnoj strani, prevario je dva odbrambena igrača Srbije, ali se Rajković ponovo dobro postavio. U 26. minutu, posle akcije izabranika Veljka Paunovića, usledio je prodor Žoaa Pedra koji je pretrčao 70-80 metara i ušao u kazneni prostor, ali se spetljao pa je intervenisala odbrana Srbije.
Tek u poslednjih desetak minuta prvog poluvremena Srbija se oslobodila pritiska i stvorila dve šanse. Prvi udarac u okvir gola Srbija je uputila u 34. minutu kada je Milan Gajić dobro šutirao sa tridesetak metara, ali je golman Brazila bio na mestu.
Sergej Milinković-Savić je u 42. minutu poslao sjajnu loptu do Ivana Šaponjića koji je izašao sam pred gol Brazilaca, ali je otišao suviše iskosa i nije mogao ozbiljnije da ugrozi golmana Žeana.
Najbolju priliku za pogodak Srbija je propustila u poslednjim sekundama prvog dela igre. Živković je izveo korner sa desne strane, gađao je drugu stativu na kojoj je bio Srđan Babić, on je poslao do Milinković-Savića, ali je njegov udarac sa peterca zaustavio golman Brazila.
Drugi deo meča bolje je otvorio Brazil, koji je već u 49. minutu imao sjajnu priliku za gol. Posle velike gužve u šesnaestercu Nemanja Antonov je uspeo da izbaci loptu, koja je stigla do Danila, ali je kapiten Brazila šutirao preko gola.
U 60. minutu dobar napad Živkovića i Gajića završio je udarcem fudbalera OFK Baograda, ali je Žean bio dobro postavljen.
Izabranici Veljka Paunovića su u 70. minutu izveli odličan napad, koji je krunisan golom Staniša Mandić. Živković je prošao po desnoj strani, dodao je loptu do Maksimovića, a on je upitio centaršut na drugu stativu gde je bio Mandić ostao sam i lako je prosledio u mrežu Brazilaca.
Radost Srbije je, nažalost, kratko trajala jer je Andreas Pereira samo tri minuta kasnije matirao Rajkovića. Pereira je sve sam uradio, a dosta su mu pomogli i fudbaleri Srbije kojima je u tim trenicima očigledno pala koncenntracija. Prošao je Pereira po levoj strani, prevario čak četvoricu igrača Srbije, šutirao, Rajković je zakačio loptu, ali nije uspeo da je zaustavi, pa je na semaforu pisalo 1:1.
Od gola Srbije Brazilci su preuzeli inicijativu, diktirali su tempo, bili opasniji, a mogli su i da reše meč u 91. minutu. Babić je na 20 metara od gola napravio prekršaj i poklonio slobodan udarac Brazilu, koji je dobro izveo Pereira, ali je Rajković na golu bio još bolji.
Promene rezultata do kraja utakmice nije bilo, pa se otišlo u produžetke – četvrte uzastopne Srbiji na ovom šampionatu.
U prvom produžetku najveće uzbuđenje viđenjo je u 105. minutu. Brazil je krenuo u napad sa dva igrača, činilo se da neće biti mnogo opasno, ali su se na kraju igrači Srbije, posle velike gužve u šesnaestercu, jedva odbranili.
Maksimović je u 109. minutu odlično šutirao sa 16 metara, ali je lopta prošla malo iznad prečke. Nakon toga je probao i Babić, na drugoj strani je dobrim udarcem uzvratio Žoao Pedro, ali rezultat se nije menjao.
Kada je izgledalo da će pobednik biti rešen posle penala Srbija je dva minuta pre isteka drugog produžetka postigla gol. Stefan Ilić je lepo prigrao Živkovića, on je poslo da Maksimovića koji je poslao loptu u mrežu za 2:1 i veliko slavlje Srbije.