Srbija osvojila Svetsku ligu i put u Rio

V
Vaterpolo reprezentacija Srbije savladala je u finalu Svetske lige Hrvatsku rezultatom 9:6. Trijumfom u Bergamu „delfini“ su obezbedili vizu za Olimpijske igre u Brazilu 2016. godine. Takođe, naši vaterpolisti su odbranili titulu osvojenu prošle godine u Dubaiju. Najkorisniji igrač Svetske lige je Dušan Mandić.Vaterpolo reprezentacija Srbije odbranila je titulu u Svetskoj ligi i izborila plasman na Olimpijske igre iduće godine u Rio de Žaneiru, pošto je u Bergamu u finalu završnog turnira pobedila Hrvatsku sa 9:6 (1:1, 1:3, 3:1, 4:1).
Najefikasniji u ekipi Srbije bio je Duško Pijetlović sa tri gola, dok su po dva gola postigli Dušan Mandić i Andrija Prlainović. Po jedan gol postigli su Nikola Jakšić i Miloš Ćuk.
Najefikasniji u ekipi Hrvatske sa po dva gola bili su Sandro Sukno i Maro Joković. Golove su još postigli Ante Vukićević i Luka Bukić.
To je deveta titula u Svetskoj ligi za Srbiju, koja je do pobede na turniru došla sa svih šest pobeda.
Ekipe nisu dobro igrale u napadu na početku utakmice, prvi gol postigla je Hrvatska preko Jokovića, dva minuta i 22 sekunde pre kraja prve trećine, a izjednačio je Mandić i tim rezultatom završena je prva deonica.
Srbija je nastavila da igra loše u napadu i u drugoj četvrtini, što je Hrvatska iskoristila i stekla dva gola prednosti. Imali su srpski vaterpolisti u više navrata priliku da izjednače, ali nisu iskoristili šanse. Jedini pogodak za Srbiju u toj deonici postigao je Pijetlović.
Vaterpolisti Srbije su popravili igru u odbrani i napadu u trećoj četvrtini, ali su tek u završnici uspeli da izjednače. Početkom deonice dobro je branio hrvatski golman Josip Pavić i čuvao je dva gola prednosti (5:3), ali je Srbija golovima Prlainovića iz peterca i Mandića uspela da izjednači i bez zaostatka uđe u poslednju deonicu.
Srpski vaterpolisti su potpuno nadigrali protivnika u poslednjoj četvrtini, prvi put su poveli na utakmici golom Jakšića za 6:5, a zatim su nastavili seriju pogodaka do vođstva od 8:5, preko Ćuka i Prlainovića.
Sukno je uspeo da vrati dva gola zaostatka golom iz peterca, ali to je sve što je hrvatska ekipa uspela da uradi, a konačan rezultat postavio je Pijetlović svojim trećim golom na utakmici.
Za najkorisnijeg igrača Svetske lige proglašen je srpski vaterpolista Dušan Mandić, a za najboljeg golmana Josip Pavić iz Hrvatske.
Treće mesto na završnom turniru osvojio je Brazil, koji je pobedio SAD posle izvođenja peteraca sa 24:23.