Od 1. januara u 45 prekršajnih sudova u Srbiji građani mogu da provere koliko novca duguju po neplaćenim kaznama. Kazne se ne odnose samo na saobraćajne, već na sve izrečene prekršaje. Ukoliko nisu izmirili obaveze, neće moći da registruju svoja motorna vozila, da dobiju vozačku dozvolu ili neki drugi dokument.
Kako se ekskluzivno saznaje, pasoš i lična karta će moći da se dobiju, a što se tiče samih sudova oni će biti u obavezi da, ukoliko su novčane naknade izmirene ili ukoliko su zamenjene nekom drugom kaznom, odmah skinu građane sa evidencije.Predsednik Prekršajnog Apelacionog suda, sudija Zoran Pašalić kaže da građanima ne mogu biti uskraćena prava Ustavom zagarantovana, kao što su pravo na izdavanje lične karte i pasoša.
Objašnjava da se ograničenja zbog neplaćenih kazni za sada odnose na izdavanje saobraćajnih i vozačkih dozvola, a da se izmenama i dopunama zakona o prekršajima to može odnositi na još neka prava, ali svakako ne ona koja garantuje Ustav.
Pašalić ističe da su 74 odsto svih novčanih kazni koje su izdate po prekršajnom nalogu građani platili u roku od osam do devet dana, čime su stekli mogućnost da tu kaznu plate u prepolovljenom iznosu.
Naglašava da će građani koji plate kazne moći da ostvare sva svoja prava, na primer da registruju automobil, čim uplata stigne u Prekršajni sud.
„To će moći da urade odmah, u istom trenutku“, kaže sudija Pašalić.
U sklopu ovog sistema prekršajne evidencije, neće biti evidencije o poreskim i drugim dugovanjima.