Ponovo se skraćuje RADNO VREME kafića u Srbiji, čeka se odluka o pooštravanju mera!

Epidemiološka situacija u Srbiji je sve gora, stručnjaci svaki dan upozoravaju gde su najveća žarišta, zbog čega su kafići i restorani prvi na udaru novih mera Kriznog štaba.
Ako se „korona-cunami“ pod hitno ne zaustavi, epidemiološka situacija u Srbiji mogla bi potpuno da izmakne kontroli! Obruč oko virusa što pre mora da se postavi.
Da je to neophodno, upozoravaju i epidemiolozi i predstavnici Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji.
Virus se mora obuzdavati tamo gde se i najviše širi, a to su mesta masovnog okupljanja, u prvom redu ugostiteljski objekti.
Iako to može da ima loše ekonomske posledice, prva naredna epidemiološka mera, za koju se zalažu i članovi Kriznog štaba, moglo bi da bude novo ograničavanje rada ugostiteljskih objekata do 20 sati.
Članovi Kriznog štaba još razmatraju da li bi takva mera trebalo da važi za celu zemlju, ili samo za najveća potencijalna žarišta – Beograd, Kragujevac, Valjevo i još neka mesta gde se registruje porast broja inficiranih.
Profesor dr Branislav Tiodorović, epidemiolog i član Kriznog štaba, nema dilemu u kojem pravcu bi dalje trebalo delovati:
Problem je što ima onih koji ne poštuju mere, ali i sama kontrola tih mera. Još nije trenutak da se uvede policijski čas, jer spadamo u tri zemlje koje imaju najnižu stopu inficiranih na 100.000 slučajeva. On kaže da većinu novoobolelih u Srbiji čine ljudi od 20 do 40 godina starosti, koji predstavljaju rizik za sve starije u svom okruženju“
Tiodorović je upozorio da se u narednih 10 do 15 dana očekuje skok broja obolelih, jer mladi uglavnom žive u kući sa još jednom do dve generacije.
Direktor SZO u Srbiji Marijan Ivanuša smatra da za reakciju nema mnogo vremena:
„U Srbiji se beleži veliki broj inficiranih, situacija je ozbiljna. Pogoršanje treba zaustaviti što je pre moguće, jer se vidi kako zemlje koje to nisu uspele pred sobom imaju velike izazove. Srbija je mnogo toga uradila u proteklom periodu, ali ima mesta za unapređenje. Najbitnije su javno zdravstvene mere – ograničenje okupljanja i korišćenje maski“.
Korona-presek je, sa 341 potvrđenim slučajem infekcije i jednim smrtnim ishodom usled kovida, znatno bolji nego prethodnih dana, ali ponedeljkom uvek imamo manje potvrđenih slučajeva zbog manje testiranja za vikend. Na respiratorima je 39 pacijenata, a za 24 sata je hospitalizovano 107 zaraženih.
U bolnicama je trenutno 768 obolelih od kovida.
U Beogradu je već popunjeno 70 odsto kapaciteta kovid-bolnica, iako se od nedelje koristi i privremena bolnica u „Areni“.

Mondo/Novosti