Svetska zdravstvena organizacija podigla RIZIK OD KORONA VIRUSA sa „visokog“ na „VEOMA VISOK NIVO“ u celom svetu
SZO je, između ostalog, pozvala ljude da uopšte ne putuju ukoliko imaju temperaturu ili kašalj, a generalni direktor Tedros Adanom Gebrejsus pojasnio je da je “veoma visok” najviši mogući nivo procene rizika.
– Naši epidemiolozi prate situaciju neprestano. Sada smo povećali našu procenu rizika od širenja i rizika od posledica Kovid-19 na veoma visoku na globalnom nivou – rekao je Gebrejsus.
Kako je istakao Majkl Rajan, izvršni direktor SZO, cilj nije unošenje panike među ljudima.
– Samo želimo vladama zemalja da skrenemo pažnju na realnost sa kojom se suočavamo. Situacija je ozubiljna, ali širenje virusa i dalje može da se obuzda – istakao je Rajan.
SZO je posebno zabrinuta zbog širenja virusa na afrički kontinent, ali i činjenice da su 24 nova slučaja „izvezena“ iz Italije u 14 drugih zemalja, dok se beleži 97 novih pacijenata u 11 zemalja koji su na neki način bili povezani sa Iranom.
Koliko je Srbija spremna
Korona virus „kuca na vrata“ Srbije, nadležni tvrde da je zdravstveni sistem potpuno spreman za odbranu, a stručnjaci upozoravaju da situaciji treba pristupiti veoma ozbiljno i detaljno.
Epidemiolog Zoran Radovanović podseća da je i iz Italije pre nedelju dana ponosno saopšteno da je sve pod kontrolom, a situacija je sada potpuno drugačija.
„Ukoliko bi došlo do većeg broja težih slučajeva Kovida-19 u Srbiji, eventualni problem bi mogao da predstavlja nedovoljan broj raspoloživih respiratora“, rekao je Radovanović za BBC.
U Srbiji ih nema, a zbog sumnje da bi mogli biti zaražena, dvojica muškaraca primljena su na Infektivno odeljenje šabačke bolnice, ali su kasnije puštena kući.
Koliko su efikasne mere kontrole u Srbiji
Na graničnim prelazima je uveden pojačan nadzor putnika, kao i svih državljana Srbije koji se vraćaju iz Kine i Italije.
Iz Ministarstva zdravlja ističu i da vode evidenciju o svim putnicima iz problematičnih područja.
Iz Instituta za javno zdravlje Milan Jovanović Batut saopšteno je da bi svi putnici koji dolaze iz Kine, ukoliko imaju simptome respiratornog oboljenja sa povišenom telesnom temperaturom, trebalo da se jave na broj 064 8945 235.
Krajem januara na beogradskom aerodromu postavljena je termovizijska kamera koja detektuje telesnu temperaturu.
Lončar je tada objasnio da, ako se utvrdi da neko ima povišenu temperaturu, smešta se u karantin, a zatim prebacuje na Infektivnu kliniku, gde se dalje prati njegovo stanje.
Međutim, oko četiri do pet puta je verovatnije da će bolest doneti neko ko je prividno zdrav i u inkubaciji, ističe Radovanović.
Broj respiratora u Srbiji – mogući problem u slučaju veće epidemije
„U unutrašnjosti neke bolnice imaju po četiri, neke pet takvih respiratora, pa bi, u zavisnosti od obima epidemije problem mogao da se javi ako se u jednom gradu javi više bolesnika“, kaže Radovanović.
U Srbiji je tokom 2009. zbog epidemije gripa H1N1 kupljena dodatna količina aparata za veštačko disanje, a tada je ukupan broj iznosio oko 470.
Iz Ministarstva zdravlja do objavljivanja teksta nije stigao odgovor na pitanja BBC-ja da li Srbija ima dovoljan broj respiratora, kao i potrebne količine lekova i medicinske opreme za slučaj širenja virusa.
Iz Svetske zdravstvene organizacija kažu da svet mora biti spreman za moguću pandemiju korona virusa
Najčešći simptomi su groznica (visoka temperatura), kašalj, gubitak daha i teškoće u disanju