Субвенције за биљну производњу смањене на 4.000 динара по хектару

Мада је до пролећне сетве остало мало више од месец дана, пољопривредници су углавном већ купили све потребно да би посао обавили ваљано и зато са нестрпљењем ишчекују новац који држава даје као подстицај за биљну производњу – 4.000 динара по хектару за највише 20 хектара земље.

Из Министарства пољопривреде за “Дневник” је саопштено да ће исплате по тој основи почети већ од 10. марта, пошто је за ту намену министрство обезбедило 7,5 милијарди динара

– Свим пољопривредницима који су годину дана раније добили основне подстицаје по хектару новац ће бити аутоматски исплаћен на рачун , без подношења захтева од 10, марта – саопштило је “Дневнику” Министарство пољопривреде. Међутим, регрес за гориво који су паори примали прошле и претпрошле године неће добити ,а то је 1.200 динара по хектару за дизел гориво. Држава је регресирала, подсећамо, са 20 динара по литру 60 литара дизела за највише 20 хектара ораница.

Зашто су земљорадници ускраћени за овај новац у министарству наводе да је то због цене нафте, која се сада снижена, па је привремена мера помоћи државе по хектару, која се спроводила две године, стављена ван снаге . Надлежне институције ће пратити кретање цене нафте на тржишту и у случају наглог расте, реаговати, навели су за ”Дневник” у Министарству пољопривреде. Овој одлуци предходиле су измене уредбе о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју за 2021. годину, којим су подстицаји по хектару са 5.200 динара умањени на 4.000 динара, што је учињено пре десетак дана на седници Владе Србије. Основни подстицаји за биљну производњу смањени су са 9.779.972.800 на 7.523.056.000 динара.7,5 милијарди динара обезбеђено за исплату субвенција у биљној производњи

Међутим, нису само смањени подстицаји у биљној производњи, већ их има још.. Како се наводи у изменама уредбе за директна плаћања,у овој години биће на располагању 22.538.522.800 динара, уместо досадашњих 24.795.439.600.

Такође, уместо 2.468.844.400 динара, изменама које је прихватила Влада, 4.725.761.200 биће расподељено за захтеве по основу директних плаћања из претходних година, планираних за исплату у текућој години. Они се односе на: премију за млеко; основне подстицаје за биљну производњу; регресе за ђубриво; подстицаје за генетско унапређење квалитетних приплодних млечних крава, квалитетних приплодних товних крава, квалитетних приплодних оваца и коза, квалитетних приплодних крмача, родитељских кокошака тешког типа, родитељских кокошака лаког типа, родитељских ћурки, квалитетних приплодних матица рибе шарана и квалитетних приплодних матица рибе пастрмке; тов јунади, тов јагњади, тов јаради и тов свиња; краве дојиље; кошнице пчела; производњу конзумне рибе; краве за узгој телади за тов; реализацију подстицаја по решењима судских пресуда.


Рок за нове пријаве 30. април

Нови корисници субвенција, који у 2020.години нису остварили право на основне подстицаје, а уписани су у регистар пољопривредних газдинстава пре 30. септембра 2020.године, треба да за добијање поменуте субвенције пошаљу име и презиме, број пољопривредног газдинства (БПГ) и ЈМБГ на е –пошту: [email protected]. Рок за слање је од 1. марта до 30 .априла.


Новим изменама мање ће пара бити и за мере руралног развоја – уместо 1.705.019.000 динара биће 1.400.520.000.

Влада Србије је донела и уредбу о распореду и коришћењу средстава за субвенционисање заштићених природних добара од националног интереса. Субвенције укупно износе 264.800.000 динара, а односе се на финансирање радова и других трошкова, укључујући зараде запослених код управљача на пословима дефинисаним Законом о заштити природе.

З. Делић